Güneş Gözlüğünün Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Güneş gözlükleri dört mevsim kullanılabilen en önemli aksesuarlar arasında yer almaktadır. Ancak güneş gözlüğü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında orjinal olup olmadığı geliyor. İşte güneş gözlüğünün orijinal olup olmadığının nasıl anlaşılabileceğine dair dikkat etmeniz gereken püf noktaları...

Orjinal Güneş Gözlüğü Simgesi

Güneş gözlüğünüzü güvenilir satış noktalarından faturalı olarak almanız tavsiye edilmektedir. Herhangi bir yerden ucuza satın aldığınızı düşündüğünüz güneş gözlüklerinin gözünüzü düzgün bir şekilde koruyamayacağını, yavaş yavaş siz hissetmeden gözlerinize yarardan fazla zarar verebileceğini asla unutmamalısınız. Kaliteli ve orjinal bir güneş gözlüğünün yüzünüze tam olarak oturması gerekmektedir. Orjinal marka güneş gözlüklerinin bir çoğunun camlarının içerisinde mutlaka markaya ait bir logo bulunmaktadır. Bu logo ufak bile olsa güneş gözlüğünü ışığa tutup baktığınız zaman gözükebilmektedir.

Güneş Gözlüğünde CE Belgesi Olmalı

Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır. 1995’ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre kaliteli güneş gözlüklerinin üzerinde CE (Conformité Européene) ibaresi bulunmaktadır. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade etmektedir. Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz ve detaylar kaybolmamalıdır. Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda çizik, kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Güneş gözlüğünde UV özelliğinin önemi

Satın aldığınız güneş gözlüğünün camının UV tabakalı ya da polarize olup olmadığını araştırmanızda fayda vardır. Polarize özelliği taşıyan camların içerisine henüz hamur halindeyken bir film tabakası konulur. Bu tabaka camdaki yansıma ve parlamaları tek bir noktada toplayarak, ışığın geri yansımasını sağlayıp gözünüzü rahatlatır.

Güneş gözlükleri

Gözlük Dikey Bir Çizgiye Odaklanmalı

Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu durumda numarasız bir güneş gözlüğünü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmez. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir.

Güneş gözlüğünün polarize olduğu nasıl anlaşılır?

Bir güneş gözlüğünün polarize olup olmadığını anlamak için basit bir test yapabilirsiniz. Polarize camlı güneş gözlüğü ile normal bir güneş gözlüğünü ışığın yansıma yaptığı bir aynaya tutarak basit bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Polarize güneş gözlüğü, ışığı diğerine oranla daha iyi emecek ve gözlerinizin kamaşmasını önleyecektir. Ayrıca polarize güneş gözlüklerinin camları daha koyu renklidir.

Camlar polarize mi, UV filtreli mi olmalı?

Cam kalınlığı da gözlüklerde dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliktir. Güneş gözlüğünün polarize camlı olmaması sorun yaratmaz ama UV filtreli olmaması ileriki dönemde sorun yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü UV filtreli camlar, göze zararlı ışıkların geçmesine engel olmaktadır. Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenir. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Sahte Güneş Gözlüğü Takmaktansa, Hiç Takmamak Daha İyidir!

Sahte gözlük takmaktansa hiç takmamak daha iyidir. Sadece görünen ışığı kesen ama UV ışınlarına karşı bir blokaj sağlamayan güneş gözlükleri, gözbebeğinin gözün kendini doğal yolla koruma özelliğini devre dışı bırakır. Gözbebeği, güneş gözlüğünün sağladığı karanlık ortamda iyice açılacağından, görünmeyen UV ışınları açık gözbebeğinden içeri çok fazla oranda girer. Bu nedenle, UV filtresi olmayan sahte güneş gözlükleri kullanılmamalıdır.